AQUAPONICKÁ FARMA SENICA

AQUAPONIE JE BUDOUCNOST PĚSTOVÁNÍ POTRAVIN

Není to přehnané tvrzení. Všichni vidíme, jak se postupně zhoršují podmínky pro pěstování potravin v tradičním zemědělství. Ubývá zdravé půdy, její obhospodařování je příliš drahé a musí být kompenzováno obrovskými státními dotacemi. Aquaponie je hrdou alternativou k tradičnímu zemědělství a má ambici stát mu za pár let rovnocenně po boku.

PROČ AQUAPONIE?

Aquaponie je nový technologický systém, který spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Ryby poskytují hnojivo rostlinám a rostliny čistí vodu rybám. Nepoužívají se žádná umělá hnojiva ani jiná agrochemie. Systém šetří až 95 % vody oproti jiným způsobům pěstování.

Produkce je zcela nezávislá na počasí a klimatu, navíc je celoroční. Produkty jsou velmi zdravé, nutričně hodnotné a výnosy jsou nesrovnatelné s konvenčním zemědělstvím.

PĚSTOVÁNÍ & CHOV RYB

1 ROSTLINY

Rostliny primárně čistí vodu, aby se mohla zpátky vracet rybám. Kořenový systém rostlin vytvoří ve vodě hustou síť mikrokořínků, které velice efektivně absorbují veškeré potřebné látky pro zdravý růst rostliny. Zároveň z vody odstraňují dusíkaté látky, které by vadily rybám. Rostliny mají přístup k živinám 24 hodin denně. Díky tomu mnohem rychleji rostou. Například hlávkový salát, který běžně roste 2 měsíce – v aquaponickém systému je zralý za 1 měsíc.

2 RYBY

V aquaponickém cyklu ryby svými výkaly zajišťují výživu pro rostliny. Živočichové vždy poskytovali hnojivo rostlinám a rostliny vždy sloužily jako potrava pro živočichy. Dnešní zemědělství tento princip pozapomnělo a brzy se ukáže, že to nebylo moudré. Rozdíl oproti umělým hnojivům je především v množství mikroelementů. Zatímco umělá hnojiva jsou založena především na NPK, živný roztok v aquaponii obsahuje více než 50 prvků a organických sloučenin. Rostliny jsou jeho prostřednictvím zásobovány bohatou škálou živin, což se odráží na jejich vitalitě a nutriční hodnotě.

3 BAKTERIE

Bakterie zajišťují vznik živného roztoku pro rostliny. K prvnímu bakteriálnímu rozkladu dochází ve střevech ryb, pak probíhá druhý, dvoufázový bakteriální rozklad v záchytných filtrech a až poté se z něj stane hnojivo pro rostliny. Tento roztok vzniká stejně přirozeně jako v přírodních ekosystémech a jedná se o univerzální roztok, kterým navíc rostliny nemohou být přehnojeny.

DISTRIBUCE

Aby se dostali čerstvé aquaponické produkty až k vám, zajišťuje společnost Farmia Food s.r.o.


Více zde

Farma Senica

Aquaponická farma Senica se skládá ze tří staveb o celkové zastavěné ploše 6 430 metrů čtverečních. Produkce ryb probíhá v montované hale, která již na pozemku stojí, produkce zeleniny probíhá v nově zbudovaném skleníku a jako zázemí slouží správní budova. Celý komplex je určen pro produkci, zpracování a balení produktů. Produkty jsou ryby (sumeček africký, tilápie nilská a jeseter) a různé druhy listové zeleniny. Farma je navržena na celoroční provoz a na produkci teplomilných sladkovodních druhů ryb v kombinaci s pěstováním vybraných druhů listové zeleniny.

Dokumentace pro územní rozhodnutí

1 600 m2

Indoorová část

ryby

3 800 m2

celoroční
skleník

248 tun

zeleniny
ročně

400 tun

ryb
ročně

INVESTICE FORMOU DLUHOPISŮ

Mít vliv na pozitivní vývoj naší planety a současně výnosně investovat své peníze je díky aquaponickým farmám velmi snadné. Pokud hledáte způsob, jak smysluplně použít své finance, mít potěšující zisk a také radost z technologického pokroku zemědělství na Slovenksu, můžete investovat do aquaponie prostřednictvím dluhopisů.

V případě zájmu o investici zašlete prosím dotaz na email: poptavka@farmingsk.cz